Vücudun korunmasını sağlayan bağışıklık sistemine büyük ölçüde zarar veren AIDS; HIV virüsünün etkisiyle bulaşır. Kişilerde farklı enfeksiyonlarının görülmesinin başlıca sebebi bağışıklık sisteminin tahrip olması ve zayıflaması gösterilir. AIDS nasıl bulaşır sorusu ise üç farklı cevaba sahiptir. Öncelikli olarak bu hastalığın başta dokunma olmak üzere öpüşme ya da solunum yollarıyla bulaşmayacağı bilinmelidir. Evcil hayvanlardan bulaşma riski olmadığı gibi yüzme havuzları veya tuvaletlerden de AIDS bulaşması söz konusu değildir.

Taşıyıcı Anneden Bulaşma AIDS Bulaşması

HIV virüsü taşıyan annenin doğum sırasında bebeğe bulaştırma ihtimali vardır. Ayrıca doğum sonrasında emzirme sürecinde de taşıyıcı olan annenin bebeğinin AİDS hastalığına yakalanması çok daha güçlü bir ihtimaldir. Bundan dolayı HIV virüsü taşıyıcı annelerin hamile kalmaları durumunda kürtaj yaptırması çoğu ülkede kabul edilen bir uygulamadır. AIDS nasıl bulaşır sorusunun tespit durumları için birtakım testlerin yapılması da yeterlidir. Sonucun pozitif çıkması halinde kişinin gerekli tedbirler alınarak taşıyıcı anne olarak kalması sağlanır.

Kandan AIDS Bulaşması

Hali hazırda Türkiye’nin de dahil olduğu çeşitli ülkelerin tüm insanların vücutlarındaki kanları incelemesi ve test etmesiyle HIV virüsü tespiti yapılabilmektedir. Bundan dolayı kan yoluyla AIDS bulaşma ihtimali azalsa da var olmaya devam etmektedir. Kan aktarımıyla kişide var olan rahatsızlığın geçirilme hali söz konusudur.

Cinsel İlişkiyle AIDS Bulaşması

En yaygın görülen durumların başında ise cinsel temas yoluyla bulaşma hali gelir. AİDS nasıl bulaşır sorusu özelinde verilebilecek en yaygın cevaptır. Devamlı olarak olmasına da gerek yoktur. Yalnızca tek bir cinsel ilişkiyle hastalıklı kişiden virüsün alınma durumu olabilmektedir. Bundan dolayı yabancı kişilerle cinsel aktivite yapılması son derece risklidir. Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için kişinin cinsel ilişki öncesinde prezervatif, kondom kullanımı önem taşır. Yırtık ya da delik olma durumlarında ise mutlaka değişim yapılmalıdır. Kadınlara özel olan intravajinal kondom kullanımları da bu tip büyük bulaşıcı hastalıklarla karşılaşılmasını ortadan kaldırır. Çok bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesi ya da cinsel ilişki sürecinde yapılanların ise hiçbir önemi yoktur. Kişide böyle bir hastalığın bulunduğunun bilinmesi halinde ise cinsel temasa geçilmemelidir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)