Sık sık hasta olduğunuzu, yorgun hissettiğinizi veya anlayamadığınız başka rahatsız edici semptomlarınız olduğunu fark ettiyseniz, bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığı anlamına gelebilir. Uyarı işaretlerini ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yapabileceğinizi kontrol edin. İşte, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz olabileceğine dair yakından dikkat etmeniz gereken bazı işaretler;

Zayıf Bağışıklık Belirtileri:

Hep Stresliyseniz: Stres seviyelerini yönetmekte sorun yaşayan biriyseniz, bu seviyeler yüksek olduğunda hastalanma eğiliminde iseniz, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz olabilir. Stres seviyeleri, zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Çünkü stres, vücudunuzun lenfosit seviyelerini düşürebilir ve bu da genellikle enfeksiyonlarla mücadele eder.

Sık Enfeksiyonlar ve Soğuk Algınlığı: Bağışıklık sisteminizin zayıflamış olabileceğinin belki de en kolay belirtisi, yıl boyunca sık sık enfeksiyon ve soğuk algınlığı geçirmenizdir. Çoğu insan genellikle yılda 2 ila 3 soğuk algınlığı geçirir, ancak daha fazlasına sahip olmak bağışıklık sisteminizde olası bir eksikliğe işaret edebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de aşağıdaki enfeksiyonlara sıklıkla yakalanma eğilimindedir:

  • Akciğer iltihaplanması
  • Menenjit
  • Bronşit
  • Deri enfeksiyonları
  • Kulak enfeksiyonları
  • Kronik sinüzit

Sık Sık Yorgun Hissediyorsanız: Farkında olmanız gereken bir sonraki belirti ise her gece yeterince uyuyor olsanız bile sık sık yorgun hissetmektir. Bağışıklığınız zayıfsa kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni, vücudunuzun mikroplarla savaşabilmesi için yeterli enerjiyi korumaya çalışmasıdır.

Yaralar Yavaş İyileşiyorsa: Vücudumuzun cildimizdeki küçük bir kesiği ya da sıyrıkları bu kadar hızlı iyileştirebilmesi genellikle şaşırtıcıdır, ancak bağışıklık sistemi zayıflamış biri için durum aynı şekilde olmayabilir. Hızlı iyileşme genellikle bağışıklık hücrelerinizin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgilidir, bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha yavaş iyileşmeye neden olur.

Sindirim Sorunları: Tehlikeli bir bağışıklık sistemiyle uğraşıyor olabileceğinizin bir başka yaygın işareti, kabızlık, ishal veya gaz gibi sindirim sorunları yaşama eğiliminde olup olmamanızdır. Sindirim sorunları bağışıklık sisteminiz ile yakından bağlantılıdır çünkü bağışıklık sisteminin büyük çoğunluğunun bulunduğu yer burasıdır.

Alerjiler: Alerjiler genellikle güçlü bir bağışıklık sistemi nedeni ile gelişirken, bağışıklık yetersizlikleri de kişiyi alerji geliştirmeye daha yatkın hale getirebilir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)