Lösin, İzolösin ve Valin olarak bilinen insan vücudu tarafından üretimi söz konusu olmayan amino asitleri bulunduran BCAA nedir sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Besinlerden alınması zorunlu olan bu amino asitlerin bulunduğu destekleyici bir üründür. Üçlü zincirli amino asitlerin tanımlanması için kullanılmasının yanı sıra protein kaynaklarından alımı da yapılmaktadır. Vücut tarafından çok daha fazla gereksinim duyulması veya istenmesi halinde ise takviye olarak da BCAA alınabilir. BCAA nedir sorusunun yanı sıra kullanımı da sağlayacağı faydalar özelinde belirleyicidir. İnsan vücudunda proteinlerle sağlanan 20 amino asitten 9 tanesi BCAA ile alınabilmektedir. Peki, BCAA nedir dışında kullanımı sonrasında vücutta ne gibi değişiklikler getirmektedir?

BCAA Ne İşe Yarar?

Son yıllarda çok daha popüler olan BCAA takviyelerinin önemli bir nedeni vücut geliştirmedir. Çok daha kısa sürede güçlü kas oluşumları BCAA ne işe yarar sorusuna yanıt niteliği de taşır. Ayrıca kas yapısının oluşturulmasının sonrasında kas protein sentezi sağlanırken ağrıları da azaltır. Özellikle sporcular tarafından tüketilen BCAA ne işe yarar için kaslarda oluşan ağrılarının daha hızlı bir şekilde geçirilmesi de önemlidir. Egzersizlerin yapılmasının ardından kas yorgunlukları her zaman için olabilmektedir. Çok daha uzun süreli performans gösterici sporlarda ise şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. 72 saate kadar süren kas ağrılarının temel nedeni tam olarak bilinmese de küçük yırtılmaların yol açtığı ifade edilir. Bununla birlikte tüm ağrılarla birlikte kas yıkım durumlarına karşı da önlem niteliği taşır. BCAA ne işe yarar özelinde kaslarda oluşabilecek bozulmalarının büyük oranda önlenmesi de söylenebilir. Bunların haricinde karaciğerin düzgün çalışmaması durumlarına da sahip olduğu içeriğiyle fayda sağlamaktadır.

BCAA Nasıl Kullanılır?

Çok farklı amaçlar doğrultusunda alınan BCAA nasıl kullanılır sorusuna da antrenman öncesi veya sonrası yanıtları verilebilir. Performansların arttırılması için istenmesi durumunda yaklaşık 1 saat kadar öncesinde tüketilebilir. Antrenman sonrasında ise bir öğünle birlikte de alınabilir olan BCAA nasıl kullanılır sorusu cevap bulur. Bu durumda ise antrenmanda oluşan tüm ağrılar geçerken olası kas yırtılma veya bozulmalarda da yararlı olmaktadır. Yenilenme süreci için çok daha iyi bir seçim olan BCAA nasıl kullanılır özelinde doğru miktarlarda alınması da belirleyici rol oynar.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)