Bel bölgesinde ağrı yada bel ağrısı oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır, zaman zaman çekilmez bir hal alabilmektedir. Günümüz de hemen hemen her insan hayatının bir evresinde bel ağrısı problemi yaşamaktadır. Bu kadar yaygın bir rahatsızlık olmasından dolayı sıklıkla araştırılmaktadır. Bu yazıda bel ağrısı nedir, bel ağrısı neden kaynaklanabilir, bel ağrısına hangi bölüm bakar gibi bir çok sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel, göğüs kafesinin alt kısmı ile pelvik bölge arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Bel bölgesinde böbrekler gibi vücudun hayati organlarından bazıları ve idrar yolu sistemini oluşturan organlar bulunmaktadır. Bel ağrısına neden olan bir çok etken ve hastalık vardır.  Yanlış yapılan bir hareket, ağır kaldırmak veya bel bölgesinde bulunan organlarda oluşan bir problem bel ağrısına neden olabilmektedir.

 Bel ağrısının sebeplerinden bazıları şunlardır.

  • Yanlış yapılan hareketler sonucu belin zorlanması.
  • Bel bölgesine alınan bir darbe.
  • Disk hernisi en yaygın görünen sebeptir.
  • Stres
  • Obezite

Yukarıda sayılan sebepler yaygın olarak görülen sebeplerden bazılarıdır.

Bel Ağrısına Ne Doktoru Bakar?

Bel ağrısına neden olan bir çok sebep olduğundan dolayı hastanede hangi bölüme gideceğimiz konusunda kafa karışıklığı sıklıkla yaşanır ve bu nedenle ilk olarak, bel ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun kesin bir cevabının olabilmesi için ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Tespit edildikten sonra doğru tedavi ile sonuç alınabilir. Genel olarak tüm bel rahatsızlığı hastalıklarıyla ilgilenen alan ortopedi bölümüdür. Öncelikle Ortopedi bölümüne gidilmelidir. Yapılan tetkik ve testler sonucunda başka bir bölümün bakması gerekirse gerekli yönlendirme doktorunuz tarafından yapılacaktır.

  • Eğer bel ağrınızın nedeni sinirler ile alakalıysa gitmeniz gereken bölüm nörolojidir.
  • Aşırı zorlama ve stresten kaynaklanıyorsa gitmeniz gereken bölüm fizik tedavidir.
Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)