Hali hazırda hayatının farklı dönemlerinde her erkek için cinsel isteksizlik durumu görülebilir. Cinsel ilişkiye girmek istenmemesi, arzunun sona ermesi olarak da tanımlanabileceği gibi erkeklerde cinsel isteksizlik psikolojik tesirli de olabilmektedir. Bu duruma ilişkin belirtiler ise kişinin gece saatlerinde depresif duygulara sahip olması ve korunma isteğidir. Yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerin çok daha belirgin olması da cinsel isteksizlik durumunun habercisi niteliğindedir. Peki, erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur?

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Her ne kadar erkeklerde cinsel isteksizlik denilince psikolojik gerekçeler öne çıksa da erkeklik hormonunun etkisini kaybetme durumu da olabilmektedir. Bu sebeple kişinin cinsel dürtü hissetmemesi ve libido etkisinin ortadan kalkma hali söz konusudur. Cinsel isteksizlik durumlarına ilişkin en önemli sebeplerden bir tanesi ise uzun süreler devam eden antidepresan kullanımıdır. 6 aydan fazla kullanım durumunda kişinin cinsel fonksiyonlarına zarar verme durumu bilinmektedir. Böyle bir durumda ise sertleşme sağlayan cinsel ilaç kullanımı etkili bir çözüm olur. B12 vitamin eksikliğinin olması da erkeklerde cinsel isteksizlik halini ortaya çıkarır. Ayrıca tansiyon ilaçları da cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıksa da psikolojik etkilerin tesiriyle çok daha genç yaşlarda kişinin cinsel isteksizlik durumuna yakalanması ihtimal dahilindedir. Özgüven kaybının etkisiyle sorun büyüyebilir, kişinin rahatsız olması ve utanç duyması da geri dönülmeyen bir yola girmesine sebebiyet verebilir. Bundan dolayı erkeklerde cinsel isteksizlik hallerinde çeşitli cinsel ilaç kullanımları doktor gözetiminde uygulanabilir. Sertleşme sağlayan ve cinsel uyarıcı görevi gören etkiler kullanılabilir. Bunun haricinde afrodizyaklı çilek ya da çikolata tüketimlerinin olması da cinsel dürtü açısından rol oynayabilir.

Kakao yağı bulunan gıdaların kullanımı da besin takviyesi alınmasını sağlar. Özellikle kişinin enerji depoları olarak bilinen besinlere yoğunlaşması da cinsel isteksizlik halinin kısa sürede giderilmesini beraberinde getirebilir. Psikolojik anlamda ise kişiye destek olunması, güven verilmesi sorunun çok daha kolay ve hızlı aşılmasını sağlar. 50 yaşından sonra kadınlarda menopoz olarak da bilinen duruma benzer erkeklerde andropoz görülür. Ancak bu husus sperm üretiminin durması ya da cinsel isteğinin tamamen bitmesi anlamına gelmez. Bu yüzden kişinin 50 yaşını aşması durumunda dahi cinsel gücünden bir şey kaybetmesi beklenmez. Kişinin cinsel isteksizlik yaşanmasının başka sebepleri olacağı ve bu sebeplerin geçirilebileceği bundan dolayı söylenebilir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)