Her kadın için özel olan gebelikte cinsel ilişki genellikle korkulan durumların başında gelir. Özellikle fizyolojik anlamda değişen vücutla birlikte anne adayı, bebeğine zarar vermemek için cinsel ilişki yaşamak istemez. Psikolojik nedenlerle kaynaklı cinsel ilişkiden uzak durma hali de olabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki doktor kontrollerinden olağanüstü bir gelişme olmaması halinde son bir aya kadar gebelikte cinsel ilişkinin herhangi bir zararı olmamaktadır. Bundan dolayı bebeğin zarar görmesi, olumsuz durumların oluşması da söz konusu olmamaktadır. Güven içinde kişinin cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Hamilelik sırasında yapılan cinsel ilişkiden dolayı bebeğin sakat ya da ölü doğacağına dair iddiaların tamamı bilimsellikten uzaktır. Bununla birlikte kişinin son aylarda çok daha cinsel ilişki isteği duyması da kaçınılmazdır. Ancak rahmin giderek büyümesinden dolayı cinsel ilişkinin teknik olarak zor hale geleceği de bilinir. Bu durumdan kaynaklı gebelikte cinsel ilişki sırasında ağrılar ortaya çıkması da ihtimal dahilindedir. Hali hazırda gebelikte cinsel ilişki özelinde her beş kadından dört tanesi kendisine çeşitli nedenlerle sınırlandırma getirilir.  Ancak bebeğin özel bir koruma alanı içerisinde olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı doktor gözetimlerinde sorun çıkmaması halinde cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmayacağı bilinmelidir. Buna ilave olarak da bebeğe herhangi bir müdahalenin olmayacağını söylemek de yanlış değildir.

Gebelikte Cinsel ilişki Ne Zaman Tehlikeli?

Gebelik sırasında gerçekleştirilecek cinsel ilişkilerde partner desteği büyük öneme sahiptir. Özellikle psikolojik anlamda zor günler geçiren anne adayının daha iyi hissetmesi için kişinin yardımı gerekir. Bununla birlikte gebelikte cinsel ilişki için ilk 2 ay sorunlu olabilir. Düşük ve erken doğum ihtimalinin ortaya çıkmaması için ilk aylarda biraz kısıtlama yapılması gerekebilir. Ayrıca erkek veya kadında ortaya çıkan genital enfeksiyon durumlarında da cinsel ilişki zararlı hale gelebilir. Bunun dışında riskli hamilelik geçiren anne adaylarının da cinsel ilişkiye girmesinde sınırlandırma olabilmektedir. Bu tür durumlarla ilgili doktor önerilerine göre hareket edilmesi de büyük öneme sahiptir. Son derece zorlu sürecin mutlu bir şekilde tamamlanması da dikkatli davranılmasıyla mümkün olur.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)