Annelik habercisi olmasının yanında kadınların en zorlu süreci olarak da tanımlanan hamilelikte cinsel ilişki konusunda herkeste kaygılar olabilmektedir. Özellikle bebeğin zarar göreceği düşüncesiyle insanların aylarca cinsel ilişki yaşamadan vakit geçirdikleri görülür. Ancak bilinmelidir ki son 4 hafta haricinde hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Her anlamda sorunsuz bir hamilelik geçirenlerin çok daha rahat ve güvenli bir şekilde cinsel ilişki yaşayabilmeleri de söz konusudur.

Başta fiziksel olmak üzere psikolojik olarak da çeşitli değişimlerin yaşandığı dönem olan hamilelikte cinsel ilişki isteğinin artması da ihtimal dahilindedir. Bilhassa kişinin annelik hormonlarının artması bu durumu kaçınılmaz hale getirir. Rahim büyümesiyle her ne kadar çok daha zor bir hale gelse de bebeğin herhangi bir zarar görmeyeceği rahatlıkla söylenebilir. Bebekte sakatlık ya da ölüm risklerinin olmadığı da hali hazırda bilimsel açıdan kanıtlanmış durumdadır. Hamilelikte cinsel ilişki kısıtlama halleri ise olabilmektedir. Sürecin ilk iki ayında çok daha az olması önerilirken aynı zamanda erken doğum tehdidine sahip kişilerde de riskli olarak görülebilmesi söz konusudur. Bilhassa daha öncesinde düşük yapan anne adaylarının çok daha dikkatli olması gerekir. Vajinal kanama yaşayan kadınlarda ise bu dönemde cinsel ilişkiye girmek tam anlamıyla yasaklanabilir.

Her anlamda kişinin değişmesine sebep olan hamilelik oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir. Cinsel ilişkilerin kısıtlanması ya da istenmemesi durumları olabileceği gibi kişinin arzuları da ortaya çıkabilir. Hamilelikte cinsel ilişki olmaması ise kişinin ruhsal anlamda yetersiz kalmasını beraberinde getirir. Buna bağlı olarak kişinin çok daha mutsuz, güvensiz olmasının önü açılır. Endişe ve kaygıların artmasına paralel olarak her türlü durumdan olumsuz etkilenme de hamilelikte olabilen hususlardandır. Bundan dolayı hamilelikte cinsel ilişki konusunda partnerlerin birbirine yardımcı olması, istekler doğrultusunda son aya kadar ilişkinin devam ettirilmesi de önem taşır. Bulantı ve kusma gibi hamilelik belirtilerinin olduğu ilk aylarda aşırı yüklenme durumları ise sürecin çok daha zorlayıcı olabilmesine neden olabilir. Ancak fiziksel açıdan bir engelleyici durum olana dek cinsel ilişkinin yaşanmasında bir sakınca olmayacağı, doktor tavsiyesiyle alınabilir.   

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)