Hamilelik döneminin zorlayan süreçleri arasında uykusuzluk hali de gelir. Yoğun devam eden ağrılarılar ve hormonlarda yaşanan değişiklikler beraberinde annenin karnının da her geçen gün biraz daha büyümesi uyku düzenini etkileyen durumlar arasında gösterilir. Bu uykusuzluk hali sizde bir takım sorunları da beraberinde getirecektir. Örneğin soğuk algınlığı, depresif durumlar ve hastalıklara daha fazla yatkınlık. Dolayısıyla burada rahat bir uykudan söz etmek zor olduğu gibi ne yapmanız gerektiğini de bilemediğinizde de bu süreç sizi 9 ay boyunca bir hayli zorlayacaktır.

Bu nedenle gebeliğiniz döneminde alacağınız önlemlerle birlikte bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinize dair önemli bir paylaşım yapmak istedik.

Uyurken ki pozisyonunuz önemlidir

Gebeliğiniz döneminde en çok şikayet edeceğiniz konulardan birisi pozisyonunuz olacaktır. Çünkü gece uyurken karnınızı nereye koyacağınıza bir türlü karar veremez ve yatak içerisinde dönüp durursunuz özellikle de 3. Evreden itibaren göğüsleriniz büyüyüp bel çevrenizde kalınlaşmaya başladıkça yüz üstü uyumak hem risk hem de mümkün olmayacaktır.  Bu yüzden bu pozisyondan vazgeçmelisiniz. Sırt üstü yatmak ise bebeğiniz için iyi olmayacağı için unutmamalısınız ki o rahatsız olursa sizi de rahatsız edecektir. Ayrıca sırt üstü yattığınızda kasıklarınızda bir ağrı ve sırtınızda ağrı hissedersiniz.

Peki, nasıl yatacaksınız?

Gebelik dönemi içerisinde en rahat edeceğiniz pozisyon yan yatmaktır. Bu şekilde daha güvenli ve rahat bir uyku uyursunuz. Özellikle de sol tarafınıza doğru yattığınız da bebeğinize kan akışı daha düzgün sağlanacağı için o da sizi rahatsız etmeyecektir. Böbrekleriniz daha iyi çalışarak vücudunuzdaki gereksiz toksinlerinde atılmasına neden olur el ve ayaklarınızdaki şişkinlik azalır. Sağ tarafa doğru yattığınız da ise bebeğinize ve size rahatsızlık vermez ancak sol taraf daha faydalıdır.Karnınız daha da büyüdükçe bacaklarınızın arasına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)