Horlama, sıklıkla aşina olduğumuz ve çoğu insanın oldukça rahatsızlık duyduğu bir problemdir. Horlama problemini ortadan kaldırmak için horlama nedir, neden kaynaklanır ve horlama şikayetinizle başa çıkamadığınızda horlama problemine hangi bölüm bakar gibi bir çok soru aklınızdan geçer fakat bir çok kaynakta yetersiz ve karışık bilgilere denk geldiğiniz için bu durum oldukça sıkıcı bir hal alabilir. Bu yazıda bu temel soruların hepsine en net şekilde cevap bulabileceksiniz.

Horlama Nedir?

Horlama, burun ve boğaz da dahil olmak üzere, üst solunum yolundaki yumuşak dokuların titreşimiyle uyku sırasında üretilen sesdir. Genellikle bir nefes içeri çekildiğinde olur, fakat nefes alırken de oluşabilir. Horlama, hemen hemen herkesin ara sıra gerçekleşmesine rağmen, birçok kişi kronik olarak horluyor. 30 ila 60 yaşları arasındaki insanlarda, erkeklerin yüzde 44’ü ve kadınların yüzde 28’i alışkanlıkla horlamaktadır ve özellikle menopozdan sonra kadınlarda horlama olasılığı daha yüksektir.

Horlamanın Sebepleri Nelerdir?

Burun veya boğazın uyurken kısmen tıkanması, havanın hareket etmesini zorlaştırır. Sonuç olarak hava, hava yolu boyunca türbülanslı bir şekilde hareket eder ve bu olay horlama titreşimine ve sesine neden olur. Horlama, şişmanlık, burun tıkanıklığı, hipotiroidi, akromegali, büyümüş bademcikler veya adenoidler, anormal yüz gelişimi gibi etkenlerle doğrudan ilişkilidir. Tüm bunlara ek olarak alkol kullanımı horlamayı daha da kötüleştirebilecek bir kas gevşeticidir. Ayrıca, kasları gevşeten ilaçlarında alkol gibi benzer etkileri görülmektedir.

Peki hem çevrenize hem de kendinize rahatsız edici bir çok etkisi bulunan bu rahatsızlık nasıl tedavi edilebilir? Horlamaya hangi bölüm bakar?

Horlamaya hangi bölüm bakar?

Horlama için ilk değerlendirme aile doktorunuzun ofisine yapacağınız bir ziyareti içerebilir. Horlama sesine maruz kalan bir yakınınızın sizinle gelmesi horlamanız hakkında ayrıntılı bilgi vermek için oldukça yararlı olacaktır. Horlama sorunu için hastaneye gidecekseniz kulak burun boğaz bölümüne başvurmalısınız.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)