Vücuda giren şekerin kontrol altına alınması normal işleyişin devamlılığı açısından mühimdir. İnsülin etkisi özelinde zorluk seviyesi insülin direnci olarak açıklanırken insülin direnci nasıl kırılır sorusu ise hastalıkların nedenleriyle açıklanır. 1 ünite insülin ile sağlanan kontrolün artık giderek zorlaşması ve 3 üniteye kadar insülin ihtiyacının bulunması halin kişide insülin direnci bulunmasıyla ilgilidir.

İnsülin Direnci Neden Artar?

Hali hazırda dünya genelinde artışı olan insülin direnci sorununun temel kaynağı diyabet ve obezite etkisidir. Kişilerin ihtiyaçlarından çok günlük şeker almasıyla sorunlar katlanır ve insülin karşılama zorlaşır. İnsülin direncinin giderek artması sonucunda ortaya yağ sorunu çıkarken başta üreme olmak üzere bağışıklık problemleri de kendisini gösterir. Sistemleri etkileyen hastalıkların tedavisinde ise kişinin insülin direncinin düşürülmesi gerekir. Bunun için ise yapılması gerekenler beslenmenin diyetlerle kontrol altına alınması ve devamlı egzersiz alışkanlıklarının kazandırılmasıdır. Çeşitli belirtileri olmakla birlikte testler sonucunda kişide insülin direnci olup olmadığı anlaşılır. Bunun sonrasında insülin direnci nasıl kırılır sorusuyla karşılaşırken ilaç kullanımı olmadan da bu süreçler gerçekleştirilebilir.

İnsülin Direnci Kırma

İnsülin direnci nasıl kırılır sorusuna verilebilecek cevapların başında yardımcı besinlerin tüketimidir. Günlük olarak belirli bir düzen çerçevesinde bu besinlerin kullanımı ve sonrasında yapılacak spor etkinlikleriyle kişinin daha sağlıklı olması söz konusudur. İnsülin direncini kırma noktasında tam buğday ve yulaflı ekmekler tüketilebilir. Ayrıca rafine edilmemiş olan kepekli erişte ve yulaf ile tahıllı ürünlerle beslenilmesi de yararlıdır. Kuru baklagiller ile hazırlanan doğal çorbaların katkısı da vardır. Alınacak karbonhidrat desteği sayesinde kan şekeri daha yavaş bir şekilde yükselirken insülin üretimi de azalır. Uzak durulması gerekenlerin başında sofra şekeri var olurken paketli şekeri ürünlerinden hepsi de bırakılmalıdır. Bisküvi ya da çikolata tüketilmemesi de şarttır. Bunlar yerine taze sebzelerin çiğ bir şekilde hazırlandığı salatalar tercih edilebilir. Yağsız tavuk ve balık tüketimleri de haftalık olarak değerlendirilebilir. Haftada 4 akşam yemeğinde kuru

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)