Genellikle ısırgan otu çayı nasıl hazırlanır sorusu birçok probleme göre farklılıklar göstermektedir. Yaşadığınız sorunlara göre sizlere sunulmuş olan kürleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ülkemizde ve Dünyada kullanılması Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bu bitki için üç demleme yöntemi kullanılmaktadır.

2 veya 3 kaşık kuru ısırgan otunu bir su bardağı içerisinde on dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreç içerisinde bardağın ağız kısmını kapatarak herhangi bir virüs ve parazit içeriye girmesini engelleyebilirsiniz. Süre dolduktan sonra ise bardağı kolayca süzerek içebilirsiniz. Günde bu şekilde en fazla beş bardak içmeniz önerilmektedir.

Taze yapraklık ısırgan otu içinse iki litrelik sıcak bir suya ihtiyacınız vardır. Sürahi içerisine ısırgan otu yapraklarını ve suyu boşaltabilirsiniz. Daha sonrasında ise bu iki maddenin birbirine karışması yani demlenmesi için kırk dakikalık bekleme süresine ihtiyacınız vardır. Bu süreç içerisinde hijyenik bir ortamda ağzı kapalı şekilde bekletebilirsiniz. Günlük iki litre içmeniz sizlere yardımcı olacaktır.

Demleme yönteminin dışında kullanmak içinse farklı bir alternatif sunulmaktadır. 800 gram taze ısırgan otu yaprağını ince ince kıymalısınız. Daha sonrasında ise bunları kaymış suyun içerisinde yaklaşık on dakika bekletiniz. Bu işlem sırasında kabın ağzını kapatınız. Sürenin dolması ile birlikte de ısırgan otunu süzünüz ve tereyağı ile birlikte kavurunuz. İçine isteğe göre sarımsak veya soğanda koyulabilir.

ISIRGAN OTU NEREDE YETİŞİR?

Isırgan otu nerede yetişir sorusunun cevabı ise Ege Bölgesi’nde sizlere sunulmaktadır. Genelde bu bölgede birçok tarım işi ile uğraşan birey kolaylıkla yetiştirmektedir. Ülkemizde aktarlara ve bitki alanında ki gelişmelere bu bölge üzerinden sunulmaktadır. Ekim yapmak isteyen tarımcılar ise genelde Nisan, Haziran ve Mayıs aylarını seçmektedir. Bu sayede de altı aylık periyoda da bitki elde edebilmektedirler.

Günümüzde evde yetiştirmek isteyen bireyler içinse farklı metotlar kullanılmaktadır. Son dönemlerde tercih edilen en önemli yöntem ise balkonda ve çatı katında yetiştirmektedir. Güneş ışınları ve doğru sulama teknikleri ile sizlerde bitki kolaylıkla üretebilirsiniz. Demir takviyesi yaparak kolaylıkla da çözüm üretebilirsiniz. Ülkemizde tarım alanlarının dışında bu şekilde üretim son dönemlerde yaygınlaşmıştır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)