Kalp hastalığı günümüzde strese ve çevresel faktörlere bağlı olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Kalp rahatsızlıkları ileriki yaşlarda çoğunluk olarak görülse de günümüzde kalp rahatsızlıkları yaşı nerdeyse 10 yaş gerilemiş durumdadır. Bunun da en önemli sebebi stres ve dengeli beslenememe. Kalp rahatsızlıkları ne kadar küçük olursa olsun mutlaka ciddiye alınmalıdır. Çünkü yaşamamızı sağlayan ve vücudumuzun merkezi kalptir. Eğer kalbimiz sağlıklı değilse bedenimizde sağlıklı olmaz.

Kalp sıkışması herhangi bir hastalık değildir. Farklı bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmektedir. Kalp sıkışması genellikle göğüs bölgesinde ağrı, nefes darlığı ve kalp sıkışması hissi sonucu gerçekleşir. Tüm göğüs ağrıları kalp sıkışması değildir. Ancak nefes darlığı da beraberinde yaşanıyorsa eğer bu kalp sıkışması olabilir bunun için en küçük kalp ağrısı dahi dikkate alınmalıdır.

Kalp sıkışması neden oluşur?

Kalp sıkışması rahatsızlığı enfeksiyonlara bağlı, strese bağlı, kalp damar yollarının tıkanmasına bağlı, kalp ritim bozukluklarına bağlı, vitamin ve protein dengesizliğine bağlı, ateşli hastalıklara bağlı olarak gerçekleşir. Bunların yanında ani hareketler, yüksek tansiyon, ani duygu değişimleri (ani heyecanlanma), aşırı alkol ve uykusuzluk da kalp sıkışmasını tetiklemektedir. Bütün bunların neden olması sonucu ve kalbin tıkanması sonucu kalp sıkışması hissi yaşanır. Kalp damar yolları kalp sıkışması hastalığında büyük rol oynamaktadır.

Kalbe giden damarların yüksek kolesterol ve yağ sonucu tabaka haline gelerek daralmasından kaynaklı damarlardan kalbe kan akışı yavaşlamaktadır ve kan yavaşlamasından dolayı oksijen alınamamaktadır. Oksijenin alınamaması durumunda göğüs bölgesinde ve boyun bölgesinde ağrı hissedilir. Bu olay sonucunda da kalp sıkışması yaşanır.

Kalp sıkışması belirtileri nelerdir?

Kalp sıkışmasının belirtileri arasında kalbi yakından ilgilendiren nefes darlığı özellikle görülmektedir. Bunun yanında nefes darlığı, ateş basması, terleme, halsizlik, göğüste ağrı, kalbin aşağı kısmında nefes alıp vermede görülen bıçak saplanması gibi ağrı görülmektedir. Göğüste basınç hissedilmesi ve hastanın duygusal olarak ölecekmiş hissine kapılması da sık görülen belirtiler arasındadır.

Kalp sıkışması teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Teşhis: Kalp hastalıklarında olduğu gibi kalp hastalığı da tamamen strese bağlı olarak görülmektedir. Stresin yoğunluğu kalp hastalıkların tekrarlanmasında büyük rol oynamaktadır. Çarpıntı başlar başlamaz doktora başvurulmalıdır. Çünkü yapılan tetkiklerde çarpıntı olduğu zaman daha iyi sonuç alınır.

Çarpıntı geçtiği zaman kalp ritmi düzeldiğinden herhangi bir sonuca varılmayabilir. O yüzden çarpıntı başladığı zaman doktora gidilmesi durumunda yapılan tahliller sonucu rahatsızlığın ne olduğu hemen belirlenir ve ona göre tedavi planı düzenlenir. Kalp rahatsızlığı kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Eğer erken teşhis konulamazsa tedavi gecikir ve kalp rahatsızlıkları hayati tehlike taşıdığından ölüme kadar yol açabilir.

Tedavi: Kalp rahatsızlıklarında mutlaka ama mutlaka belirtiler yaşanılmaya başlandığı zaman hemen bir uzman kardiyoloji doktoruna gidilmelidir. Doktor gerekli tetkikleri yaptıktan sonra teşhis konulur konulmaz hemen tedaviye başlar. Her kalp rahatsızlığı aynı olmadığından tedavi yöntemleri de farklı olabilir. Tabi sadece tedavi yeterli değildir. Kalp rahatsızlıklarının çoğunluğu strese dayalı oluğundan hayatınızı da bunu bilerek yaşamalısınız ve stresten uzak durmalısınız yoksa tedavi tek başına bir işe yaramayacaktır.

Beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz özellikle yüksek kolesterol hastaları öncelikle kolesterol oranını düşürmelidir. Hamur işleri, hayvansal et ve yağlar, alkol ve sigara kullanımında uzak durmalısınız hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Aksi takdirde kalp yollarına giden damarların daralmasına neden olmaktadır. Tüm tedavilerden de önemlisi spor ve egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparak günlük olarak sizi çok fazla yormayacak şekilde yürüyüş yapmak çok faydalı olacaktır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)