Aktarlarda kolaylıkla bulunabilen karanfil yağı ne işe yarar sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Özellikle vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasından ötürü önerilen bitkisel ürünün yüzyıllar boyunca kullanılması da bu soruyu beraberinde getirir. Osmanlı Dönemi’nde tedavi amaçlı da kullanılan karanfil yağı denilince hemen herkesin aklına sakinleştirici özelliği gelmesi ise şaşırtıcı değildir. Bitkisel tıp özelinde kullanılan karanfil yağının ameliyatlar sırasında hastanın çok büyük bir acı hissetmemesi için kullanıldığı da tarih notları arasındaki yerini almıştır. Peki, günümüzde karanfil yağı ne işe yarar?

Karanfil Yağı Etkileri

Sahip olduğu anti-inflamatuar maddesinden dolayı ağrı kesici özelliği var olan bitkisel üründe iltihapları yok eden etki gücü de bulunur. Karanfil yağı ne işe yarar sorusu için ağrı kesici olması, ağız ve diş sağlığı getirmesi ve kemik sistemleriyle vücut işleyişini etkileri sıralanabilir. Şiddetli baş ağrısına sahip olunduğu hallerde 3 damla kadar karanfil yağı içilmesi yeterli olacaktır. Yaklaşık yarım saat içinde hiçbir ağrının kalmayacağı da görülecektir. Bununla birlikte ağız içinde oluşan bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlarda da karanfil yağı kullanılabilir. Bitmek bilmeyen aft oluşumlarında etkili olmasının yanı sıra diş çürükleri içinde önerilir. Ağız içi kötü kokuya sahip kişilerde birkaç damla karanfil yağıyla bu sorunundan kurtulabilir. Bunun için ise yaklaşık 5 dakikada tamamlanan gargara yapılması yeterlidir. Yaklaşık 5 damla karanfil yağının ağız içerisinde tutulmasıyla kötü kokulardan birkaç gün içinde arındırma sağlanır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması ise ağızdaki deforme hücrelerin tam anlamıyla yok edilmesini de beraberinde getirir.

Karanfil Yağı Faydaları

Ağız içi hücrelerin yenilenmesi, bakteri oluşumlarının önlenmesi ve temizliği noktasında Karanfil yağı faydaları görülmektedir. Bunun dışında kemik sistemini güçlendirmesiyle de tanınan karanfil yağının kullanımıyla kan akışı dahi düzenlenir. Eklem ağrılarının azaltılmasında da söz sahibi olan bitkisel ürünün kullanımıyla damar sorunları da önemli ölçüde giderilir. Kalp çarpıntısı olan kişiler ise karanfil yağı faydaları görmek için haftada iki kez su bardağındaki suyun içerisine 8 damla karanfil yağı damlatarak içebilir. Karaciğerde yağlanma olan hastalarında kullanabilmesi mümkün olurken aynı zamanda ciltte bulunan akne ve sivilcelerin giderilmesi içinde karanfil yağı önemli etkiye sahiptir. İki diş sarımsakla birlikte karıştırılacak karanfil yağıyla tüm sivilceler birkaç işlem sonrasında yok edilebilir. Karanfil yağı faydaları arasında son olarak ise kanserli hücrelerin azaltılması sonuçları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Tıp alanında yapılan yeni çalışmalarla karanfil yağının kanser tedavilerinde kullanımına dair de yeni gelişmelerin yaşandığı iddiaları bulunuyor.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)