Kol ağrısı, kolun herhangi bir yerinde yaşanan rahatsızlık veya ağrı olarak tanımlanır. Bilekte ağrı, dirsek ve omuzda olabilir. Kol ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. En sık karşılaşılan nedenler yaralanma veya aşırı kullanımdır. Sebebe bağlı olarak, ağrı aniden başlayıp gidebilir veya yavaş yavaş artabilir. Elinizde, bileğinizde, dirseğinizde ve ya omuzunuz da bir ağrı mevcut ise kol ağrısı olarak nitelendirebilirsiniz. Evet kol ağrısının ne olduğundan bahsettik ve kol ağrısına hangi bölüm bakar sorusuna cevap vermeden önce kol ağrısının nedenleri hakkında bilgi vermek ağrınızın nedenini tespit etmenizde  sizlere yardımcı olabilir.

Kol Ağrısı ile Ortaya Çıkan Belirtiler

  • kol kızarıklığı
  • sertlik
  • şişme
  • kolun altında şişmiş lenf bezleri

Kol Ağrısının Nedenleri

Kol ağrısının olası nedenlerine birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Sinir sıkışması

Belirtiler: Karıncalanma, uyuşma, keskin acı, kas güçsüzlüğü.

  • Burkulma

Burkulmalar ligamentlerin veya tendonların gerilmesi veya yırtılmasıdır.

Belirtiler: Sık görülen semptomlar şişme, morarma, sınırlı eklem hareketliliğidir.

  • Tendinit

Tendonit tendonun iltihabıdır. Genellikle omuzlarda, dirseklerde ve bileklerde görülür.

  • Kırık

Kırık veya çatlak kolda çok büyük ve keskin ağrılara neden olabilir.

  • Kalp krizi

Kalbin oksijen beslemesini kesen bir tıkanıklık nedeniyle kan kalbe gidemediğinde kalp krizi meydana gelir.

Belirtileri: Bir veya iki kolda ağrı, nefes darlığı, vücudunuzun başka bir yerinde ağrı, mide bulantısı, soğuk bir ter, göğüs ağrısı, baş dönmesi.

Kol ağrısı bazen sıradan bir ağrı olabilecekken bazen çok tehlikeli problemlerin işaretçisi olabilmektedir. Bu nedenle eğer ciddi bir probleminizin olduğunu düşünüyorsanız veya ileride böyle bir probleminiz olursa bilinçlenme çabası içerisinde iseniz kol ağrısına hangi bölüm bakar sorusu sizler için cevapladık.

Kol ağrısına hangi bölüm bakar?

Kol ağrısı şikayeti için gideceğiniz doktor bir ortopedisttir. Doktorunuzun öncelikle onu tedavi etmek için ağrının altında yatan nedenini teşhis etmesi gerekecektir. Teşhis için bir takım muayene ve test işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Farklı bir problem veya başka bir uzmanlık alanına giren hastalım tespit edilirse ortopedist tarafından ilgili bölümlere yönlendirilirsiniz.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)