İlk olarak Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıktı ve insanların kabusu haline geldi. Korona virüsü maalesef bütün dünyaya yayılmış durumda. Milyonlarca insan bu virüse yakalandı ve milyonlarca insan hayatını kaybetti. Alınan önlemler yetersiz kaldı, birçok kişi bu virüsle mücadele etti hala da etmekte. Ülkemizde de birçok önlemler alındı ama maalesef yeniden hızla yayılmaya başladı. Ülkemizde mart ayının başlarında ortaya çıktı. Şimdi Covid 19 un vücuda verdiği zararlara bir bakalım.

Korona Virüsünün Vararları

Akciğerlerimiz kirli havaya maruz kaldığında veya bazı maddeler yüzünden hasar görebilir. Özellikle sigara tüketimi oldukça fazla hasar bırakıyor. Covid 19 da nefes alıp vermede güçlük çektirdiği için, akciğerlere zarar veriyor. Covid 19 sadece akciğerlere değil, böbreğe de zarar veriyor. Kalpte enflamasyona yani iltihaplanmasına sebep oluyor. Korona virüsünde alacağımız önlemler şu şekildedir.

Korona Virüsüne Karşı Alabileceğimiz Önlemler

Bu virüste maske, mesafe, hijyen ve doğru beslenme çok çok önemli. Bağışıklık sistemimizin düşmemesi için bol su tüketmeliyiz. Bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Hazır gıda tatlı gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız. Turşu, soğan, sarımsak gibi besinleri tüketmeliyiz ve C vitamini almalıyız. Bağışıklık sistemine iyi gelen şeylerden biride, D vitaminidir. Güneşte bulunan D vitaminini malum kış aylarında alamıyoruz biz de takviye olarak alabiliriz. Son olarak tavuk, balık, yumurta, hindi ve yoğurt gibi gıdalar tüketmeliyiz. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirmek için uyku düzeni de çok önemlidir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)