Sporcular tarafından çok daha hızlı bir şekilde güçlenme, kas oluşumu ve vücut zindeliğini sağlama amaçlarıyla kullanılan protein tozu zararları giderek artıyor. Uzmanlar tarafından da hali hazırda tartışılmaya devam eden protein tozlarının faydadan çok zarar getirdiği de bilimsel araştırmalarla görülmektedir. Ancak yine de tartışmaların devam ettiği konuyla ilgili çeşitli görüşlerde bulunuyor. Farklı markalar tarafından çıkarılan bir ürün olan protein tozu, kişinin protein ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılır. Bir ilaç değil, takviye olarak anılagelmesi ise satış durumlarıyla ilgilidir. Bununla birlikte vücudun protein ile desteklenmesiyle çok daha güçlü vücutlar elde etmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği protein tozlarının zararları da büyüktür. Yağ yakmak isteyenler tarafından da kalori açığının oluşmaması için protein tozları kullanılır. Peki, protein tozu zararları nelerdir?

Protein Tozu Olumsuz Etkileri

Farklı formlarda kullanımı söz konusu olan protein tozunun çok aşırı kullanımları riskli olacağı gibi marka seçimleri de etkili olabilmektedir. Çok daha ucuza satılan protein tozlarının içerisindeki karışımların vücut açısından kalitesiz olması da zararları beraberinde getirmektedir. Laktoz bulunmasından ötürü alerjik durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında ise devamlı olarak kullanımları sindirim sorunlarını beraberinde getirir. Genellikle gençler tarafından tercih edilen protein tozunun mide bulantısı ve ishal durumlarında yan etkileri ortaya çıkar. Böyle bir durumda mutlaka kullanımına ara verilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Ayrıca toz formundaki protein tozlarının çok aşırı dozlarda kullanımı ise böbrek hastalıklarını da tetikliyor. Böbrek kaybına kadar gidilme ihtimalinin olduğunu söyleyen bilim insanlarının sayıları da azımsanmayacak kadar çoktur.

Karaciğer Yağlanması ve Kalp Krizlerini Tetikler

Protein tozlarının çok fazla kullanımı ise kişinin vücut değişimini ortaya çıkarır. Kullanım sonrasında spor yapmama durumunda ise birikme gerçekleşir. Hareket eksikliğinin belirli dereceye çıkması ise karaciğer yağlanmasını kaçınılmaz kılar. Kişinin protein tozu kullanımı sonrasında çok aşırı bir şekilde spor yapması bu yüzdendir. Ancak devamlı kullanımla kişinin bir anda kilo almaya başlaması da protein tozu zararları arasında sayılabilir. Mutlaka toz kullanımı sonrasında kişinin yağlanmayı önleyecek derecede hareket etmesi şarttır. Adalelerin büyümesini sağlayan protein tozlarının en büyük etkisi ise kalpte görülür. Kalbin giderek büyümesiyle birlikte genç yaştaki sporcuların kalp krizi riski taşıması da protein tozlarının ortaya çıkardığı en büyük zararlardandır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)