Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin saç dökülmesi ciddi bir sorundur. Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Günlük yaşamın stresi, genetik nedenler, özel sağlık durumları vb. gibi nedenler yüzünden saç dökülmeleri görülebilmektedir. Günlük 50 ila 100 arasındaki saç dökülmeleri normal sayılmaktadır. Bu sayının üstünde dökülen saçlar ise önlem almayı gerektirir. Saç dökülmesi hem erkekler hem kadınlar için özgüven azaltıcı ve mutsuz edici bir durum olduğu için geç kalınmadan doğru yöntemlerle saç dökülmesine müdahale edilmelidir. Bu nedenle saç dökülmesine ne iyi gelir bunlardan bahsedelim. İlk olarak saçınız dökülüyor ise şampuanınızı ve bakım ürünlerinizi değiştirmeniz gerekir. Saç dökülmesine engel olan şampuan ve bakım ürünleri tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır. Ayrıca bir dermatoloji doktoruna giderek saç dökülmenizin sebebini öğrenerek daha faydalı sonuçlar alabileceğiniz yöntemler geliştirebilirsiniz. Saç dökülmesini azaltacak yöntemlerden birisi ise saçları ısı ile şekillendirmemektir. Ayrıca fırça ile saçlara sertçe taramamak fayda sağlayacaktır.

Saç dökülmesinin beslenme şekilleriyle de alakası bulunmaktadır. Mineral, demir ve vitamin bakımından zengin yiyeceklerle beslenmek saç dökülmesini azaltacaktır. Ayrıca bazı yiyeceklerin özellikle saç dökülmesine iyi geldiği de bilinmektedir. Yiyeceklerden saç dökülmesine ne iyi gelir diye soruyorsanız şunları örnek verebiliriz; Ispanak, roka, portakal, balık, karpuz, çilek, yoğurt, tavuk, havuç, sarımsak, soğan, gibi yiyecekler saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Ayrıca birkaç yağ da saçların dökülmelerine iyi gelir. Çay ağacı yağı, Zeytinyağı, Dulavratotu Yağı, Lavanta Yağı gibi yağlar saçları besler ve dökülmelerini azaltırlar. Bunlar dışında tıbbi yöntemlerle de saç dökülmelerine engel olunabilir. Bir doktora danışarak ilaç tedavisi ile de saç dökülmeleri azaltılabilir. Ancak saç dökülmelerini yavaşlatmanın ve azaltmanın en önemli yöntemi sağlıklı beslenmek ve stressiz bir hayat sürmektir. Ancak yine de saç dökülmeleri görülüyorsa bu büyük ihtimalle genetik özelliklerden kaynaklanan saç dökülmeleridir. Bunlardan ayrı olarak hormonel sorunlar ve doğum gibi durumlar da saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini azaltmak ve durdurmak için yukarıda söylediğimiz yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Saçınızı korumak için düzenli bakım ve sağlıklı beslenmeniz son derece önemlidir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)