Günümüzde regl dönemini sancılı geçiren kadınların sayısı oldukça fazladır. Bu dönemi rahat geçirebilmek için kıyafet seçimlerinden, beslenme şekline kadar dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hemen hemen her kadın regl öncesi ve regl döneminde fiziksel ve ruhsal olarak etkilenirler. Bilimsel olarak uterus zarının atılması sebebiyle kramplara maruz kalır.  Bazı kadınlar aynı zamanda mide bulantısı da çekmektedirler. Tabi ki bu durum her ne kadar ağrılı bir durum olsa da aynı zamanda mükemmel bir olaydır.

Bu dönemi daha rahat atlatmanın bazı yöntemlerini ve önerilerini paylaşacağım.

  1. RAHAT GİYİNİN.

Regl döneminde olabildiğince bol ve rahat kıyafetleri tercih edin.

  • EGZERSİZ YAPIN.

Yoga gibi hafif egzersizler yapın. Dönemden önce ve ilk birkaç günde düzenli bir rahatlama egzersiz programı kasları gevşetmeye yardımcı olur. Pelvik bölgesinde kan akışını düzenler.

  • TUZ MİKTARINI AZALTIN.

Su tutulmasını önlemek için beslenmenizde tuz miktarını olabildiğince azaltın.

  • LİF İÇEREN GIDALAR VE MEYVELER TÜKETİN.

Lif tüketimi normalde olduğu gibi bu dönemde de tüketimi oldukça önemlidir. Bol bol salata ve posalı meyveler tüketin.

  • ZARARLI ALIŞKANLIKLARI BIRAKIN.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar ruh halini daha çok bozar. Alkol kan dolaşımını arttırıp kanı sulandırdığından kanamayı daha da arttırır. Böylece dönem daha ağrılı ve stresli geçer. Bu dönemde olabildiğince uzak durulmalıdır.

  • BİTKİ ÇAYLARI İÇİN.

Özellikle rezene çayı rahatlatırken aynı zamanda ruhsal olarak gerginliğe de iyi gelmektedir. Bu dönemde uyku sorunu çekiyorsanız melisa çayı ve papatya çayı da hem rahatlatırken hem de güzel bir uyku çekmeye yardımcıdır.

  • HER SABAH ILIK DUŞ ALIN.

Her ne kadar hurafeler bu dönemde duş alınmamasını söyle de her sabah alınan duş hem kullanılan pedlerin oluşturduğu bakteriyel rahatsızlıkları engellerken hem de vücudun rahatlamasını sağlar.

  • GAZLI VE KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN.

Uykunuzu kaçıracak kafeinli ve şişkinliğinizi arttıracak, midenizi rahatsız edecek gazlı içeceklerden uzak durmak bu dönemin rahat geçmesi için oldukça önemlidir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)