Çağımızın beslenme alışkanlıklarına bağlı sorunları arasında birçok hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Gıda alışkanlıklarında ortaya çıkan değişmeler zamanla bazı vücut fonksiyonlarımızı olumsuz etkilemektedir. Günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri de yüksek oranda şekerli gıda tüketimine bağlı olarak gelişen ve şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet rahatsızlığıdır. Öncelikle bu diyabet hastalığının ne olduğunu tanımlamak yerinde olacaktır.

 Diyabet Hastalığının Kaynağı ve Tanımı

 – Diyabet hastalığı pankreas organının kan şekeri oranını düzenleyen bir hormon olan insülini yeterli üretme noktasında aciz kalması ya da üretilen insülinin kullanımında birtakım sorunlar ortaya çıkması sonucu oluşan ve kandaki şeker düzeyinin yükselmesiyle gelişen sürekli niteliğe sahip (kronik) bir hastalık türüdür.

 – Çeşitli besinlerden temin edilen glukoz vücudumuzda depolanmaya başlar. Sonra ki süreçte ise bu glukoz bağırsaklarımızdan kana aktarılır ve kandaki şeker düzeyinin artışına neden olur.

 – Sağlıklı bireylerde kana aktarılan bu glukoz, vücudumuz da ki kan şekeri seviyesini düzenler ve insülin adı verilen hormonal yapının yardımıyla hücrelerin bünyesine aktarılır. İnsülin hormonunun eksikliği durumunda ya da kullanım bozukluğu halinde şeker, hücrenin içine taşınamayacağından dolayı kanda ki glukozun artmasına neden olur ve şeker hastalığı denilen kan şekeri yükselmesi durumu(hiperglisemi) gelişmiş olur.

 Diyabet Hastalığını Varyasyonları

 Tip 1 diyabet yapısı (insülin direncine bağımlı diyabet olarak tanımlanmaktadır.),

 – Tip 2 diyabet (insülin direncine bağımlı olmayan diyabet olarak tanımlanmaktadır),

 – Gebelik diyabeti (Gestasyonel diyabet),

 – Hususi birtakım nedenlerden kaynaklan diyabet rahatsızlıkları.

 Diyabet Hastalığının Belirtilerine Dair Bazı Emareler

 Kronik seyirde devam eden yorgunluk hali,

 – Aşırı susama isteğinin olması,

 – Kontrolsüz kilo kaybı gibi durumlar,

 – Bulanık görme şeklinde cereyan eden görme bozuklukları halleri,

 – Belirli periyotlarda daimi olarak tekrarlayan enfeksiyonlara dayalı rahatsızlık ve şikayetler,

 – Vücutta meydan gelen yaralanmalarda geç iyileşme gibi belirtilerin varlığı diyabet hastalığının emareleri arasında yer almaktadır.

 Sonuç olarak sıklıkla sağlıksız şeker tüketiminin yarattığı birtakım sorunlar şeker hastalığını tetiklemekte ve günümüzde birçok kişi bu hastalıktan etkilenmektedir. Aktarılan belirtilere dayalı baş gösteren rahatsızlıkların mevcudiyeti durumunda gerekli sağlık kuruluşlarında çeşitli tetkikler uygulanarak bu hastalıkla mücadele sistemleri oluşturulmaktadır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)