Sinüzit sinüslerin enfeksiyonudur. Yani burnumuzun kenarlarındaki hava boşluklarındaoluşan iltihaplanmadır. Sinüsleri görevi soluk aldığımız zaman havanın nemlendirilmesini sağlamaktır. Yalnız iltihaplandığı zaman burun tıkanacağından sinüsler şişer ve sıvı dolu olur. Bu sayede burun tıkanıklığı ve enfeksiyon oluşur. Sinüzit akut veya kronik bir şekilde olabilir.

İskeletimizin bir çok farklı yerinde hava cepleri vardır. Yüzümüzde üç çift sinüs bulunmaktadır. Sinüsler kuru olduklarında pek farkedilmezler, ancak doldukları zaman sinüzit oluşur.

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ

Sinüzitin belirtileri burun tıkanıklığı, baş ve burun çevresinde ağrı, öksürük, tıkanma, müzmin soğuk algınlığı, ateş, nefesin kokması, halsizlik, iştahsızlık ve boğazda ağrı ve yanmadır.

SİNÜZİTİN OLMA SEBEPLERİ

Sinüziti tetikleyen unsurlar : Bağışıklığın ayıf olması, alerjik rinit, grip, nezle, polen ve evcil hayvan alerjileri, hava kirliliği, burun boşluğuna bası uygulatan yüzme ve dalma eylemleri.

SİNÜZİT İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

PAPATYA : Sinüzit için ilk akla gelen papatyadır. Kaynamış yarım litre kadar suyun içerisine iki tutam kadar kuru papatyayı atın. Başınızı havlu gibi bir şeyle örterek buharı burnunuzdan içeri çekin. Beş dakika kadar buharı içinize çekip ağızdan bırakın. Bu uygulamayı günde iki defa olmak üzere üç gün boyunca uygulayın.

  1. ZENCEFİL ÇAYI : Zencefil yüksek derecede antioksidan içerir. Bu sayede sinüzite çok iyi gelmektedir. 2 kaşık zencefili kaynamış suya koyup 10 dakika kadar demleyin. Süzerek bu zencefil çayını günde 3 bardak olacak şekilde için.
  2. ELMA SİRKESİ : Elma sirkesi içeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde alerjik semptomları önler. Sinüzit oluşumuna sebep olan enfeksiyonu önler. İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya koyun. Bu elde ettiğiniz karışımı için. İçerken gargara yapmanız da tavsiye ediilir.
Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)