Farklı nedenlerle oluşan vajina kaşıntısına ne iyi gelir sorusu oldukça kapsamlıdır. Uygulanması gerekli birçok önemli önlem var olurken aynı zamanda tedavi şekilleri de değişkenlik gösterebilir. Akıntılı bir şekilde geçmeyen kaşıntıların olma hali ise mantar oluşumunu gösterir. Böyle bir durumda mikrop kapmaya bağlı olarak mantar oluşumlarının giderilmesi gerekir. Kişinin devamlı antibiyotik kullanımıyla mantarlar oluşabileceği gibi farklı temizlik sorunları da bu durumu tetikleyebilir.

Vajina Kaşıntısına Önlemler

Cildin devamlı surette temiz tutulması ve pamuklu iç çamaşır kullanımı da vajinal kaşıntılara iyi gelecektir. Ayrıca çok dar kıyafetlerin tercih edilmesi de büyük bir risk taşır. Bu durumun önlenmesi de çok daha iyi bir şekilde hareketi kolaylaştıracaktır. Çamaşırların bol suyla yıkanması ve üzerinde kimyasal maddelerin bırakılmaması da vajinal kaşıntılarının oluşmayacağını gösterir. Ayrıca kimyasal reaksiyon durumlarına bağlı olarak da vajinal kaşıntılar hissedilebilir. Bu durumlara karşı probiyotik tüketilmesi yararlı olur. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde 1 litre kaynamış ve sonrasında soğumuş su içerisine 1 su bardağı kadar sirke eklenerek bir karışım elde edilebilir. Genital bölgeye bu karışım sürülmesi ve yıkanmasıyla da vajinal kaşıntılardan kurtulmak mümkündür.

Gebelik ya da cinsel ilişki eksenli de görülebilen vajinal kaşıntı belirtileri arasında karıncalanma ve batma hissi ilk sırada gelir. Yanma durumları da oluşabileceği gibi çeşitli enfeksiyon hallerinin görülmesi de muhtemeldir. Genellikle birkaç kere ılık suyla banyo yapılması da vajina kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Ayrıca ped kullanım konusunda daha hassas davranılması da önemlidir. Daha olgun kişilerde dahi görülebilecek vajinal kaşıntıları çeşitli hastalıklar tetikleyebilir. Kişinin şeker hastası olması ve şekerin kontrol altında tutulmaması halinde de bu tip bir rahatsızlıkla karşı karşıya gelme ihtimali vardır.

Vajina Kaşıntısına Tuzlu Su Karışımı

Çok daha hızlı bir çözüm alınması için ise 1 çorba kaşığı tuzun bir bardak su içinde karışımı yapılabilir. Ardından kaşınmanın olduğu bölgeye sürülerek ılık suyla durulama gerçekleşir. Birkaç işlemle birlikte kaşınmanın giderilebileceği görülürken sonrasında bölgenin kuru bir hale getirilmesi de unutulmamalıdır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)