Bitkinin Tanımı: Bitki tek yıllık olup, 30-60 cm boylanabilir. Gövde genellikle tüylü ve dallı, nadiren de çıplak ve dalsızdır. Yuvarlak gövdenin içi genç dönemde dolu, daha sonra boştur. Çim yaprakları ters kalp formunda, saplı ve uç kısmı içeri çöküktür.

Bitkinin alt yaprakları parçalıdır ve yaprağın ucuna doğru yaprak parçaları büyür. En büyük parça yaprağın en ucundadır. Üst yapraklar yumurta formunda kısa saplı veya sapsızdır. Alt ve üst yaprakların kenarları düzensiz dişlidir. Çiçekleri sarı renkte ve salkım şeklindedir. Çanak yaprakları düzdür ve haç şeklinde dizilmiştir. Bitki hazirandan sonbahara kadar çiçek açar. Kapsül boğumları belirgin değildir. Bir kapsülde yaklaşık 20 tohum bulunur. Tohumlar olgunlaşınca kapsüller aşağıdan yukarıya doğru açılır.

Tohumlar 1.2-1.5 mm çapında küremsi formdadır. Kahverengiden siya-ha kadar değişen renkte olup yüzeyi düz ve mattır. Funiculus küçük, beyaz, genellikle kay-bolmuş haldedir. Bir bitki ortalama 1200 tohum verir. Tohumla ürer.

Çevre istekleri: Besin maddesince zengin, bazik karekter gösteren, ağır olmayan, havalanması iyi humuslu toprakları sever.

Toplama Zamanı: Genç devrede (sapa kalkmadan önce (rozet devresinde)) ve çiçeklenme öncesi.

Bitkinin içeriği:

Tohumları %23-30 oranında yağ, %22 oranında protein içerir. Yaprak ve tohumlarında myrosin, alylhardal yağı içerisinde glikozid bulunur. Çiçeklerinde bol miktarda bal özü vardır. Yabani hardalın tohum ve yaprakları hardal yağından başka sinigrin glikozidi de içerir. Hardal tohumları antitiroid madde 1.5-vinil-2 tiooksazolidan (8-10 gr/1 kg tohumda) içerir. Ayrıca bünyesinde bulunan allilizotiyanat kuvvetli antimikrobiyal olması nedeniyle eczacılıkta kullanılmaktadır.

Kullanılma Şekilleri ve Faydaları:

Hardal tohumları halk sağlığında romatizma tedavisinde kullanılır. Ayrıca tohumlarından acılı baharat yapılır. Yine tohum ve yapraklarından hardal yağı elde edilir. Öğütülmüş hardal da bulunan uçucu yağ, mikroorganizma çoğalmasını ve fermantasyonunu önleyerek üzüm şırası ve diğer meyve sularının uzun süre kullanılmasını sağlamaktadır. Hardal unu et endüstrisinde sosis ve salamlarda emilsiyon yapıcı, yapıyı düzenleyici ve su bağlayıcı katkı maddesi olarak önemlidir. Bitki acı lezzeti dolayısıyla iştah açar, hazmı kolaylaştırır ve sinirsel ağrılara iyi gelmektedir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)