Yanık, özellikle çocuklar arasında en yaygın görülen ev kazalarından biridir. “Yanma” terimi, bu yaralanma ile ilgili yanma hissinden daha fazlasını ifade eder. Yanıklar, etkilenen cilt hücrelerinin ölmesine neden olan ciddi cilt hasarı ile karakterize edilir.

Çoğu kişi, nedene ve yaralanma derecesine bağlı olarak ciddi sağlık sorunları olmadan yanıklardan kurtulabilir. Daha ciddi yanıklar komplikasyonlar oluşabilir ve hata ölüm ile sonuçlanabilir. Bu nedenle yanık acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu yazıda yanık, yanma problemi hakkında ki bilgileri sizler için derledik ve yanık tedavisine hangi bölüm bakar sorusunu sizler için cevapladık.

Yanık Seviyeleri

Üç ana yanık türü vardır: birinci, ikinci ve üçüncü derece. Her derece cilt hasarının ciddiyetine dayanmaktadır, birinci derece en hafif ve üçüncü derece en ağırdır.

 • Birinci derece yanıklar: kırmızı, kabarık cilt
 • İkinci derece yanıklar: kabarcıklar ve cildin biraz kalınlaşması
 • Üçüncü derece yanıklar: beyaz, derimsi görünüme sahip yaygın kalınlık

Dördüncü derece yanıklar da var. Bu yanma türü, üçüncü derece yanığın tüm semptomlarını içerir ve ayrıca cildin ötesinde tendonlara ve kemiklere uzanır.

Yanık oluşumuna neden olabilecek bir çok etken vardır. Bunlar:

 • sıcak, kaynar sıvılardan haşlanma
 • kimyasal yanıklar
 • elektrik yanıkları
 • kibrit, mum ve çakmaklardan alevleri içeren yangınlar
 • aşırı güneşe maruz kalma

Yanma derecesini direkt olarak yanmaya sebep olan etken belirlemez ne kadar maruz kalındığı ve maruz kalınan ısıda yanığın derecesine etki etmektedir.

Yanık Tedavisine Hangi bölüm Bakar?

Yanıklar, çok ufak yanıklar hariç ciddiye alınması gereken problemlerdir. İhmal edilmesi ciddi problemlere yol açabilir ve gerekli tedavinin uygulanmaması geride çok büyük yanık izlerinin kalmasına ve ya yanan bölgenin tamamen tahrip olmasına neden olabilir. Peki yanık tedavisine hangi bölüm bakar? Yanık tedavisi için hemen bir acil servisine gitmelisiniz. Çünkü zamanında müdahale yanığın tedavi sürecini olumlu yönde etkiler. Acil servis dışında yanık tedavisiyle ilgilenen asıl bölüm plastik cerrahi servidir. Yanık izlerinin giderilmesi veya azaltılması, yanık tedavisi veya estetik operasyonlar gibi gerekli tüm işlemler bu bölüm tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

2 Yorum

 1. “Acil servis dışında yanık tedavisiyle ilgilenen asıl bölüm plastik cerrahi servidir.” Şu kadarcık yazı için dünya yazı yazmışsın aynı cümlelerle.. anladık seo önemli ama sağlık daha önemli.. her şey para değil ya…

  • İlknur BİLGİN Reply

   Efendim amacımız para kazanmak değil. Öyle olsa sitemizin her yeri reklam olurdu. Amacımız sadece bilgi vermek ve bu bilgiyi insanlara ulaştırmak için yukarı sıralarda kalmak. Eğer bunu yapmasak verdiğimiz bilgi yukarı sıralarda olmaz ve hiçbir anlamı kalmaz .

Yorum Yazabilirsiniz :)