Yemek yedikten sağlığınız açısından yapılmaması gereken birçok şey vardır. Sağlıklı gördüğünüz ve gerçekten de sağlıklı olan şeyleri hemen yemekten sonra yapmanız sağlığınızı son derece olumsuz etkileyebilir. Yemek için seçtiğiniz yemeklere ne kadar dikkat ederseniz edin, yemekten sonra yapılmaması gereken şeyleri yaparsanız sağlığınızı olumsuz etkilersiniz ve sağlıklı beslenmeniz de anlamına kaybetmeye başlar.

İşte Yemeklerden Sonra Yapılmaması Gerekenler Listesi

Sigara tiryakileri bu dediğime çok sinir olacaklar ama çok önemli bir durum. Sigara içme gibi sağlıksız bir anlayışınız varsa, asla ve asla yemeğin hemen üstüne sigara yakmayın. Yemeğin üstüne yakılan sadece bir adet sigara on adet sigara içilmiş kadar zarar vermektedir. Zaten kansere yakalanma riskinizi arttıran sigarayı yemekten hemen sonra yakarak riski daha da arttırıp ölüme bu kadar yaklaşmayın.

Yemeklerin üstüne en büyük alışkanlığımız meyve yemektir. Hem de sağlıklı olduğunu düşünürüz. Evet, doğrudur ama hemen yemeğin üstüne meyve yenmemelidir. En azından 1,5- 2 saat geçmelidir ki midenizi rahatsız etmeyin. Yemeklerin üstüne, gerektiği kadar zaman geçirmeden yenen meyve midenizin hava dolmasına sebep olacaktır. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.

Yemek yedikten sonra birçok insan üstüne bir ağırlık çöktüğünü, uykusu geldiğini söyler.

Gerçekten de öyle olur. Yemekten daha 10 dakika geçmeden bir ağırlık çöker kafayı yastığa koysak saatlerce uyuyacak gibi oluruz. Ama asla bunu yapmamalısınız. Yemeğin hemen ardından uyumak, sindiririm sistemimizin yeterince çalışmamasına neden olur. Bu durumda bağırsakta iltihaba ve mide rahatsızlıklarına neden olur. Ki bunların dışında birçok kişinin kurtulmaya çalıştığı kiloların geri alınmasına sebep olur.

Akşam yemeğinden sonra yürüyüş çok sağlıklıdır. Ama yemekten en az 1 saat sonra yapılan yürüyüş sağlıklıdır. Yemek yemenizin üstünden daha bir saat geçmeden yapılan yürüyüş sağlıklı olmak bir yana çok sağlıksızdır. Ayrıca yemekten hemen sonra banyoya girmekten kaçınmanızı tavsiye ederim. Yemekten hemen sonra alınan duş kan akışını el ve ayaklara doğru çoğaltır. Bu durumda sindirim sistemine zararlıdır.

Yemeklerin üstüne biz Türk milletinin bir diğer alışkanlığı da çay içmektir. Eğer yemekte Demir minareli içeren bir yemek yediyseniz içeceğiniz demirin vücudunuz tarafından kullanılmasını aksatmaktadır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)