Evde kedi beslemek kedi sever her insanın hayalidir. İşten geldiğinizde kucağınızda mırıl mırıl uyuyan kedinizin kadifemsi tüyleri parmaklarınızı arasında gezdirerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Hatta bazen onunla dertleriniz hakkında bile konuşabilirsiniz. İşte tüm bu hayaller için en uygun pet türlerinden birisi British shorthair’dir. British shorthair sevimli, uysal ve uyumludur.

Peki, British shorthair kimdir ve özellikleri nedir?

British shorthair, İngiliz kısa tüylü kedisidir. Harrison Weir tarafından 19.yy’da dünyaya tanıtılmıştır. Dünyaya tanıtılmasının ardından uzun süre en popüler pet hayvanı olarak kalmıştır. Ta ki 20.yy’da tacını İran kedisine kaptırana kadar. Yine de günümüzde en çok tercih edilen kedi türleri arasındadır.

Genel görüntüsü itibariyle iri, görkemli ve sağlıklı bir kedidir. Genellikle kül rengi ya da soluk mavi rengindeki tüyleri ve bakır rengi gözleriyle ihtişamlı bir görüntüsü vardır. Yuvarlak yüz hatlarına sahiptir. Kısa kuyrukludur. Evde sahibi yokken de uysallığını koruması bakımından yalnız yaşayanlar tarafından, çocuklarla ve diğer pet hayvanlarıyla iyi anlaştığı içinde aileler tarafından çokça tercih edilmektedir.

British Shorthair Bakımı Zor Mudur?

Evde hayvan bakımı genel itibariyle sorumluluk isteyen bir durumdur. Maması, tuvaleti, kumu, suyu, oyunu derken oldukça meşakkatliymiş gibi görünebilir. Ancak British shorthair bakımı nispeten daha kolaydır. Tüyleri kısa ve tek katmanlı olduğu için haftada bir kez fırçalamak yeterli olacaktır. British shorthair diş eti ve göz hastalıklarına yatkındır. Bu sebeple dişleri günlük olarak fırçalanmalı ve gözleri temiz bir bezle temizlenmelidir. British shorthair’ın tırnaklarını 2 ila 3 haftada bir kesmek yeterlidir.

British shorthair bakımında diğer bir konu beslenmedir. British shorthair için özel üretilmiş mamalar tarafından beslenmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu mamalar British shorthair ırkı için gerekli vitamin ve besin öğeleri açısından zengin olarak üretilmektedir. British shorthair’ınızı kendi mamasıyla değil de başka şekilde beslerseniz uzun vadede sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Ev halkıyla arası nasıldır?

Uyumlu ve sabırlı bir kedi olduğu için çocuklar tarafından sevilmektedir. Eğer evde başka evcil hayvanlar varsa onlarla arası iyi olur muhakkak.  British shorthair genel itibariyle içinde bulunduğu ortama uyum sağlayan bir kedidir. Saldırganlık ve tırmalama davranışlarını çok nadir gösterir. Ama gerektiğinde kendisini çok rahat savunabilir.

British shorthair kucakta olmayı çok sevmez bununla birlikte sahibinin yakınında olmak ister. Siz evin içinde gezerken ya da iş yaparken daima etrafınızdadır. Soluklanmak için oturduğunuzda ise büyük ihtimal yanınıza gelip kurulacaktır.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)