Spor salonu müdavimi ya da değilsiniz, ne olursa olsun protein önemlidir ve düzenli diyetinizden yeterli protein almazsanız, sizi protein tozları veya takviyeleri kullanmaya itebilir.

Özellikle peynir altı suyu proteini, peynir üretimi sırasında geride kalan sütün sıvı kısmı olan sudan elde edilen iyi bir doğal beslenme kaynağıdır. Dokuz amino asidin tamamını içerdiğinden ve laktoz içeriğinde oldukça düşük olduğundan iyi bir besin olarak bilinir.

Protein tozları büyük miktarlarda kaplarda paketlenir ve üzerinde kullanım talimatları ile son kullanma tarihi bulunur.  Her ne kadar belirtilen bir son kullanma tarihine sahip olsa da protein tozları asla göründüğü kadar güvenli değildir.

Her gıda gibi protein tozu da bozulma açısından, kullanıldığı süre boyunca birçok kez bazı risklere maruz kalır. Özellikle ürünün gün boyunca birçok kez açılıp kapatılması, onu neme maruz bırakabilir veya kazara bir süt veya su sıçraması özelliklerini bozabilir.

Protein Tozu Bozulup sağlık riskleri oluşturabilir mi?

Protein tozu hali hazırda bakteriler tarafından işlenmiş peynir altı suyundan yapılmaktadır. Bu da onun zaten bozulmaya meyilli bir yapısı oluğuna işarettir.

İyi korunduğunda ve ne maruz bırakılmadığında herhangi bir risk taşımasa da yanlış kullanım onun çabuk bozulmasına yol açar. Bu nedenle sağlığınızı riske atmamak adına protein tozu kullanımında aşağıdaki adımları takip etmeniz önemlidir.

Protein tozunun rengi kahverengileşmeye veya biraz kireçli bir tat, pütürlü bir his vermeye başlarsa, protein tozu içerisindeki bakterilerin şekerle reaksiyona girmeye başladığına bir işarettir.

Eğer protein tozu bozulmaya başlarsa zehirlemese bile özelliğini kaybeder. Çünkü içeride oluşan reaksiyon protein yapılarını değiştirerek ihtiyacımız olandan çok daha farklı forma sokar.

Tüm bu uyarıların ardından içinizi rahatlatacak bir diğer haber ise, kurallara uyulduğu taktirde peynir altı suyundan elde edilen protein tozlarının diğer protein kaynaklarına nazaran daha bozulmaya karşı daha dayanıklı olmalarıdır.

Protein Tozu Nasıl Saklanmalıdır?

Protein tozu karışımı için en büyük risk nem ve ısıdır. Protein karışımları da oldukça hızlı bir şekilde su ile reaksiyona girme ve emilme eğilimindedir. Bu nedenle, tozun bulunduğu kabın oksijen, ısı, güneş ışığı veya neme maruz bırakılmaması gerekir.

Olası kirlenme riskinin düşük olduğu bir raf, çekmece gibi karanlık, tercihen serin bir yerde tutmak, tozun etkinliğini korumasına yardım eder.
Bununla birlikte, görünüm, tat veya koku değişikliği fark ederseniz ürünü kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
İlknur BİLGİN
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)