Vertigo, bir baş dönmesi hissini ifade eder. Baş dönmesi veya baş dönmesi her yaşta olabilir, ancak 65 yaş ve üstü kişilerde sık görülür. Fakat bu baş dönmesinin sebebi iç kulakta, beyinde veya duyusal sinir yolunda bir problem olduğunun göstergesi de olabilir. Vertigo geçici veya uzun süreli olarak meydana gelebilmektedir. Peki Vertigo nedir, Vetigo belirtileriniz varsa vertigo hastalığına hangi bölüm bakar gibi bir çok soru aklınızı kurcalar. Bu yazıda bu sorularınızdan bazılarına cevap bulacaksınız.

Vertigo Nedir?

Vetrigo hastalığına hangi bölüm bakar sorusunu cevaplamadan önce hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız belirtilerini öğrenmeniz, emin olmanız konusunda size yardımcı olabilir. Vertigo, baş dönmesi hissidir. Pek çok insanın düşündüğü gibi, bir yükseklik korkusu değil. Genellikle büyük bir yükseklikten aşağıya bakmakla ilişkilidir, ancak iç kulaktaki veya beyindeki sorunların neden olduğu geçici veya devam eden baş dönmesi problemi gözlemlenmektedir. Vertigo genellikle iç kulaktaki dengesizliğin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Daha az yaygın olarak, beynin bölümlerindeki problemler baş dönmesine neden olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Vertigo olduğunuzda vücudunuzda bir takım belirtiler meydana gelir ve temel belirtiler olarak sıralayabileceğimiz 5 belirti vardır. Bunlar:

  • Sebepsiz yere başlayan kulak çınlaması
  • Sürekli meydana gelen mide bulantısı ve kusma
  • Baş dönmesi
  • Kulakta akıntı
  • İşitmede meydana gelen güçlükler.

Vertigo Hastalığı ile Hangi Bölüm İlgilenmektedir?

Genellikle vetigo hastalığı kulak ile alakalıdır fakat zaman zaman beyin ile ilişkilendirilebilmektedir. Bu nedenle hem kulak burun boğaz hem de nöroloji bölümü vertigo hastalığına bakar. İki bölüme de başvurabilirsiniz. Yada şikayetlerinizi aile hekiminize belirterek ondan sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Belirtiler vertigo belirtisiyse aile hekimiz sizi öncelikli olarak kulak burun bölümüne gönderecektir.

Sertleşmeme problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman sitemizden yüzde yüz orjinal ve işe yarayan viagra sipariş vererek zevk dolu bir cinsel yaşama kavuşun.
Author

Lise sağlık çıkışlı, Marmara Üniversitesi iletişim fakültesi mezunu yazarım. Yazılarım hiç bir kar amacı gütmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Yorum Yazabilirsiniz :)